نکات مهم در رنگ آمیزی در و پنجره های فلزی

رنگ آمیزی 15678484794787

در و پنجره ها را می توان به عنوان یکی از اجزای مهم ساختمان در نظر گرفت که در صورت انتخاب طرح و رنگ مناسب، می توانند تاثیر بسزایی در زیبایی خانه، منزل، اداره و .. داشته باشند. در واقع باید درب و پنجره ها را نیز به نوعی جزو دکوراسیون و فضای داخلی خانه دانست. اگر درب ورودی منزل شما هم از جنس  فلز است پس باید بدانید که در گذر زمان و با تغییرات دمایی و آب و هوایی و همچنین با تابش نور آفتاب، این درب ها زیبایی اولیه خود را از دست می دهند و حتما دیر یا زود باید به فکر رنگ آمیزی درب های فلزی خود باشید.

بنابراین یکی از ساده‌ترین راه ها برای بازگرداندن زیبایی به درب فلزی، رنگ کردن آن است. ولی باید بدانید که رنگ آمیزی درب فلزی با رنگ کردن دیوار و سطوح دیگر بسیار متفاوت است، و بایستی حتما به یکسری نکات ریز دقت کرد تا خروجی کار تمیز و زیبا از آب درآمده و بر زیبایی ساختمانتان بیافزاید. پس بهتر است  قبل از اقدام به رنگ آمیزی به نکات زیر توجه کنید.

رنگ آمیزی 4548479687494198

رنگ آمیزی در و پنجره های  فلزی

برای این کار به چند وسیله ساده  نیاز دارید:

رنگ روغنی براق : این نوع رنگ ها مقاومت بیشتری در برابر شرایط مختلفی مانند تابش آفتاب و بارش باران نسبت به انواع دیگر پوشش رنگی از خود نشان می دهند، قابل شستشو نیز می باشند.

ضد زنگ : استفاده از این لایه محافظ ضد زنگ پیش از رنگ آمیزی می تواند به دوام بیشتر درب فلزی در برابر زنگ زدگی به خصوص در آب و هوای مرطوب کمک کند .

همزن رنگ : برای این که رنگی یکدست و بدون سیر و روشنی داشته باشید بهتر است برای مخلوط کردن رنگ از همزن رنگ استفاده کنید.

سینی رنگ : استفاده از سینی رنگ به خصوص در استفاده از غلطک به شما کمک می کند تا عملیات رنگ آمیزی را راحتتر و یکنواخت تر انجام دهید.

بتونه : بتونه کاری معمولا پیش از شروع کار و به منظور پوشش دهی لایه های ناصافی که معمولا با رنگ نهایی قابل پوشش نیستند انجام می گیرد.

اندازه های مختلف قلم‌موی رنگ آمیزی : برای رنگ آمیزی زوایا و لبه هایی که غلتک نمیتواند رنگ کند  بکار می رود.

دستکش، کاغذ سنباده، تینر( جهت رقیق کردن رنگ) و غلتک رنگ آمیزی( برای یکنواختی بیشتر رنگ ها) نیز از سایر وسایل مورد نیاز برای رنگ آمیزی هستند.

مراحل رنگ آمیزی

برای داشتن سطح صاف و یکدست ابتدا محل را سمباده میزنیم.

جهت جلوگیری از زنگ زدن ازضد زنگ استفاده می کنیم.

رنگ اصلی را اعمال می کنیم.

سمباده زدن درب فلزی

اگر روی در و پنجره شما آثاری از رنگ قدیمی باقی مانده است، بهتر است به طور کامل از روی درب زدوده شود. برای این کار از سمباده استفاده می‌شود. بسته به نوع درب و میزان رنگی که روی آن است، از سمباده زبر یا نرم استفاده می‌شود.

توصیه می‌شود ابتدا با استفاده از سمباده زبر سطح درب را کاملاً صاف و یکدست کنید و سپس با استفاده از یک سمباده نرم روی درب را سمباده بکشید تا یک دست صاف و صیقلی شود( حواستان باشد روی درب خراش نیاندازید). اینکار را با دقت و حوصله انجام دهید تا پایانِ کار زیبایی داشته باشید.

استفاده از ضد زنگ

در این مرحله از ضد زنگ های با کیفیت و دارای غلظت مناسب استفاده کنید در صورت عدم استفاده از ضد زنگ و یا استفاده از یک محصول بی کیفیت با گذر زمان  درب شما زنگ زده و نمای زشتی پیدا می‌کند. این مرحله بایستی دو بار انجام گیرد. به این صورت که یک بار ضد زنگ بزنید و اجازه دهید تا خوب خشک شود و بعد برای بار دوم روی آن ضد زنگ بزنید. توجه کنید که پیش از استفاده از ضد زنگ، حتماً باید سطح درب را به خوبی تمیز کنید تا ذرات ریز آهن که روی آن به جا مانده‌اند، پاک‌سازی شوند. برای استفاده از ضد زنگ از یک قلم‌موی مناسب استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه قسمت‌های درب را به طور کامل پوشش داده‌اید.

رنگ آمیزی 15678484794787

رنگ اصلی

آخرین مرحله استفاده از رنگ اصلی یا همان رنگ روغنی می‌باشد  که این مرحله نیز دو بار انجام می گیرد. به این ترتیب که رنگ اولیه یا رنگ آستررا کمی رقیق تر به کار می برند و بعد از خشک شدن کامل آن از رنگ غلیظ و اصلی استفاده می کنند. این رنگ را باید با مقداری تینر مخلوط کنید تا غلظت مناسبی پیدا کند و سپس در و پنجره خود را رنگ کنید. نکته ای که در این مرحله مهم است اینست که لزومی ندارد حتما رنگ آستر و رنگ اصلی هم رنگ باشند.

نکات مهم رنگ زدن درب و پنجره

برای اینکه بتوانید رنگ آمیزی تمیزی داشته باشید بهتر است قبل از شروع به کار در صورت امکان قسمت‌های دستگیره و شیشه‌ی درب و پنجره‌ها را جدا کنید و یا حدالامکان با روزنامه به خوبی بپوشانید تا موقع رنگ آمیزی کثیف نشوند.

اگر درب و پنجره در محل مورد نظر نصب نشده باشند قطعا رنگ آمیزی آن راحتتر و بهتر خواهد بود و نتیجه بهتری خواهد داشت.

قبل از اقدام به نصب در و پنجره در محل خود از خشک شدن رنگ  مطمئن شوید.

در مرحله سمباده کشی بهتر است اول از سمباده درشت شروع کرده و سپس از سمباده ریز استفاده شود، با این کار تمامی ایرادات درب فلزی حل می شود.

برای اطمینان از غلظت رنگ استاندارد، از قلم مو استفاده کنید در صورتی که رنگ از آن نچکد و یا زیاده از حد به آن نچسبد یعنی غلظت رنگتان مناسب و استاندارد است.

در مرحله رنگ آمیزی با رنگ اصلی بایستی سریع کار کنید تا از چکه کردن رنگ جلوگیری کنید در غیر اینصورت آثار چکه رنگ روی درب باقی خواهد ماند، همچنین قلم مو را باید فقط در یک جهت آن هم از بالا به پایین حرکت دهید.

برای اطلاعات بیشتر به سایت حفاظ ثامن مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *