به این نوشته امتیاز بدهید post

مدت زمان زیادی است که از درب فلزی و درب آهنی برای تولید درب ساختمان ها اعم از درب پارکینگ، درب حیاط، درب لابی، درب ویلا استفاده می شود، اما توجه به موضوع زیبائی در ساخت این نوع درب ها مدت زمان زیادی نیست که باب شده است. ما امروزه شاهد انواع مختلف درب های مدرن و لوکس هستیم که در کنار استحکام و ایمنی فوق العاده بالایی که نسبت به سایر درب ها دارند زیبایی و جلوه ی خاصی نیز به ساختمان می بخشند. در این میان درب های آهنی زیبا با گل های فرفورژه یک انتخاب بسیار مناسب  برای یک درب ویلا و درب باغ و یا حتی درب لابی می باشد، که معمولا درگروه درب های کلاسیک قرار می گیرند. انواع درب های فرفورژه با هنر صنعتگران ایرانی حفاظ ثامن با مدل ها و فناوری روز و متنوع ساخته و وارد بازار می گردند.

درب فرفورژه 645798645123465978

این روزها کمتر کسی پیدا می شود که با واژه فرفورژه نا آشنا باشد چرا که بسیاری از انواع محصولات حاصل از فرفورژه را از زمان های قدیم در صنعت مبلمان سازی که طرفداران زیادی هم داشت می توان به یاد آورد. در اصل، فرفورژه یک واژه فرانسوی است که در صورت تفکیک کلمات می توان گفت فرّ به معنای آهن و فورژه به معنای کوبیده شده می باشد. ترکیب اصلی فرفورژه آهن  و به عبارتی ضایعات آهن می باشد که پس از ذوب شدن در کوره می توان آن را به اشکال و طرح های دلخواه تبدیل کرد. به همین دلیل است که امروزه فرفورژه را ترکیبی از صنعت هنر و آهنگری می دانند که گاهاً با دست های آهنگران و گاهاً با تجهیزات الکترونیک مدرن امروزی طرح های مختلف آنها تولید  توزیع می شوند.

امروزه  به دلیل کیفیت بسیار بالای این سازه ها سفارش انواع مدل از درب های فرفورژه بسیار افزایش یافته است و در حال حاضر انتخاب مناسب ترین درب فرفورژه برای ورودی ساختمان ها امری بسیار حساس و مهم می باشد که بایستی در کنار داشتن هماهنگی و سازگاری لازم با دکوراسیون داخلی خانه از کیفیت و کارایی قابل توجهی نیز برخوردار باشد. درب های فرفورژه در انواع طرح ها و سبک های مختلفی بر اساس سفارش مشتریان تولید و ساخته می شوند که هر یک برای استفاده در زمینه های مختلف مناسب بوده و باید در انتخاب انواع مدل درب فرفورژه با در نظر گرفتن چهارچوبی که در آن نصب خواهد شد بهترین و شیک ترین گزینه را در اولویت خود قرار دهید. درب های فرفورژه از ترکیب آهن و چدن و دیگر فلزات مقاوم تولید می شوند و همچنین با الهام گرفتن از گیاهان و جانوران موجود در طبیعت و با بهره مندی از هنر طراحی در سبک های بسیار جذاب، مدرن، هنری و پیچیده ساخته و عرضه می شوند و بدین ترتیب جوابگوی تمامی سلیقه ها می باشد.

فرفورژه یا همان گل نرده به دلیل داشتن مزایای متعددی که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم امروزه بسیار مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته است:

زیبایی ظاهری: در طرح ها و مدل های بسیار جذاب و زیبا ساخته می شوند و در کنار برقراری امنیت زیبایی خاصی به ساختمانتان خواهند بخشید.

  تنوع محصول: بر اساس سلیقه و متناسب با محلی که قرار است درب را در آن نصب کنید می توانید انتخاب های متنوعی داشته باشید.

 عدم نیاز به مراقبت: با توجه به مواد موجود در این ساختار مثل آهن و چدن و آلومینیوم که سبب افزایش مقاومت این محصولات نسبت به دیگر فلزات شده و همچنین به دلیل روش های اصولی رنگ آمیزی این سازه (رنگ های الکترواستاتیک کوره ای )، نسبت به سایر سازه ها در برابر عوامل طبیعی مثل باد و باران دیرتر دچار زنگ زدگی می شود.

محکم مثل آهن: همانطور که گفته شد این سازه علاوه بر داشتن ظاهری ظریف و زیبا دارای استحکام و مقاومت بسیار مناسبی بوده و هیچ چیزی نمیتواند به راحتی آن را خم کند یا بشکند. امکان ورود سارقان به ساختمان با وجود این نوع درب ها به صفر می رسد.

در خرید درب های فرفورژه چندین نکته اساسی را بایستی مد نظر قرار داد:

در ساخت این نوع درب ها معمولا چندین مرحله سپری می شود، مهمترین مسئله اینست که تمامی این مراحل بایستی دقیق و بی نقص پیش روند.

اولین نکته که خریداران محترم بایستی به آن توجه نمایند اینست که به تفاوت قسمت های از جنس فرفورژه این درب ها و قسمت های چدنی آن آگاهی کامل داشته باشند.

دومین نکته که باید به آن توجه شود، فر بودن یا حالت دار بودن ( مثل پنجه گربه) نوک فرفورژه های درب ها می باشد. در غیر این صورت نوک فرفورژه ها تیز و برنده می باشند که امکان بریدن دست و یا پاره شدن لباس ها را به همراه دارند.

سومین مورد نیز رعایت فاصله 3 سانتی متری بین قسمت های فرفورژه درب و ورقه های پشت درب می باشد تا رنگ زدن فرفورژه ها و درب فلزی فرفورژه به خوبی و راحتی انجام گیرد و همچنین زنگ آب آهن ایجاد شده از پشت فرفورژه ها قابل مشاهده نخواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که باید در مواقع خرید این درب ها مورد توجه قرار گیرد اجرای صحیح گل نرده ها یا فرفورژه هاست، هر نوع فری در چرخش باید در جای خودش استفاده شود. فرفورژه سازی کار چندان راحتی نیست، خود به عنوان یک صنعت پیچیده شناخته می شود که ساخت آن توسط هر آهنگری به درستی انجام نخواهد شد.

از دیگر نکات مهم در درب فلزی حیاط فرفورژه، اندازه فرفورژه ها می باشد. در حقیقت اتصال قسمت های مختلف به هم بایستی متناسب با یکدیگر بوده و در نهایت خروجی زیبا و منحصر به فردی ارایه دهد.  این درب ها از دور باید طراحی و ظاهر زیبایی داشته باشند و از فاصله 20 متری تمام اجزا درب بایستی به خوبی قابل مشاهده باشد.

درب فرفورژه 745589966654122233

کیفیت درب ها و نکاتی که قابل مشاهده نیست: 

در انتخاب این درب ها برای خرید بایستی به سطح آنها دقت کنید، در صورتی که پوسته هایی روی آن ها مشاهده کردید قطعا درب با کیفیت پایین انتخاب نموده اید، چرا که معمولا بعد از گداختن و کوره کاری این درب ها پوسته هایی از ورق و جرم آهن روی سطح آن ها باقی می ماند. در درب فلزی حیاط فرفورژه خوب و با کیفیت قبل از رنگ زدن، این پوسته ها توسط دستگاه شات بلاست از سطح درب جدا می شوند. اما  در درب هایی با کیفیت پایین پوسته های ایجاد شده نه تنها جدا نمی شوند بلکه توسط رنگ پنهان می شوند. بعد از گذشت مدتی پوسته ها از سطح درب جدا شده و باعث ریختن رنگ درب می شوند. لازم  است به این نکته نیز اشاره کنیم که بهتر است دربهایی خریداری شوند که در ساخت آنها از جوش CO2 برای جوشکاری گلنرده های چدن درب ها استفاده شده باشد. متاسفانه برخی از سازندگان این نوع درب ها از الکترود های معمولی به جای CO2 استفاده می کنند که مقاومت پایینی دارند و با کوچکترین تغییرات آب و هوایی و یا گرم و سرد شدن کیفیت خود را از دست داده و اتصالات از هم جدا می شوند. جوش CO2  بهترین نوع جوش برای اتصال چدن به فرفورژه می باشد.

جهت تشخیص درب های  فلزی فرفورژه خوب از بد به این نکات دقت کنید:

درب فلزی حیاط فرفورژه خوب و با کیفیت درب هایی می باشند که جک های باز و بسته کننده درب شان ضمانت شده و با کیفیت باشد. در حقیقت درب ها باید به راحتی باز شوند و از خرابی جک ها جلوگیری کنند.

مواد استفاده شده در درب فلزی  از نوع فرفورژه بایستی متناسب با نقش و نگار هایی باشد که قرار است در ساخت آن  استفاده شود، زیرا خوب و یا بد دیده شدن درب با توجه به طرح و ضخامت فرفورژه ها متفاوت می باشد. بنابراین ضخامت فرفورژه ها و همچنین طرحی که قرار است پیاده سازی شود در خوب یا بد بودن ظاهر درب قطعا اهمیت بالایی دارد. پس در انتخاب چهارپهلو و یا میلگردهای با ضخامت متنوع مورد استفاده در این سازه ها باید دقت کافی داشت.

ضخامت قوطی های پروفیلی مصرفی در درب های لنگه بایدباستی ضخامت حدود 2 میلی متر و لبه های تیز داشته باشند. قوطی های نازک ممکن است هنگام جوش خم شوند، در نتیجه برای کلاف بندی درب های با ارتفاع زیاد بهتر است از قوطی های 80 در  80 و با ضخامت 3 میلی متر استفاده شود تا قدرت آن ها متناسب با وزن درب باشد و با باز و یا بسته شدن درب ها باعث تکان خوردن آن ها نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.