2.2/5 - (4 امتیاز)

رنگ آمیزی نرده راه پله ها یکی از روش هایی است که شما می توانید با انجام آن تغییرات اساسی در ظاهر خانه تان ایجاد کرده و از زیبایی آن لذت ببرید. از آنجائیکه راه پله هر ساختمان یکی از آن قسمت‌هایی است که در مرکز توجه هر خانه ای قرار دارد، به همین دلیل بهتر است قبل از شروع رنگ آمیزی نگاهی به این مقاله بیندازید و مطمئن شوید که با روند رنگ کردن راه پله‌ها کاملاً آشنایی دارید.

رنگ آمیزی نرده راه پله 49674964848

اهمیت رنگ آمیزی نرده راه پله  فلزی

نرده‎‌های فلزی به دلیل مقاومت و دوام بالایی که دارند از دیرباز تا به امروزه برای محافظت از خانه و به عنوان نرده راه‌پله و تراس مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نرده ها به دلیل مقاومت بالا در برابر عواملی چون فشار، آتش‌سوزی، خراشیدگی و لکه، نسبت به سایر متریال از جمله چوب مقاوم‌تر بوده و هزینه پایین‌تری هم نسبت به نرده‌های چوبی دارند، از اینرو بسیار پرطرفدار هستند.

نکته مهمی که در مورد این نوع نرده‌ها باید بدانید این است که رنگ آمیزی این سازه ها یکی از مهم‌ترین اصول در مورد نگهداری و مقاومت نرده در کنار ظاهری زیبا و متناسب با دکوراسیون ساختمان شماست، به عبارت دیگر اگر این مراحل درست و اصولی انجام نشود، احتمال زنگ‌زدگی و پوسیدگی آن مخصوصاً در مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب هستند بیشتر می‌شود و این موضوع می‌تواند موجب کاهش مقاومت سازه های شما گردد. از طرفی این نرده‌ها نقش مهمی در ظاهر خانه و یا راه پله شما دارند و ترکیب رنگ نرده راه پله می‌تواند روی نمای کلی ورودی ساختمان شما تأثیر بسزایی بگذارد. به همین دلیل بهتر است سبک و رنگ نرده راه پله فلزی را همیشه متناسب با سایر قسمت‌های ساختمان انتخاب کنید تا نتیجه بهتری نیز به دست آورید.

مقدمات رنگ آمیزی راه پله

قبل از آغاز به رنگ آمیزی نرده راه پله باید لیستی از لوازم مورد نیاز برای انجام این کار را تهیه نمایید که در ادامه به آن‌ها اشاره می شود:

نقاشی نرده فرفورژه

امروزه یکی از پرطرفدارترین سازه های آهنی استفاده از نرده های فرفورژه برای راه پله است که به دلیل داشتن مدل‌های زیبا به صورت خم و طرح دار باعث زیبایی هرچه بیشتر ساختمان شما شده و به عنوان یکی از انواع نرده‌های فلزی تزئینی به شمار می رود. یکی از مراحل نقاشی ساختمان مدرن رنگ  آمیزی نرده آهنی و هماهنگی آن با محیط و البته دکوراسیون ساختمان است. اما نکته‌ای که در نقاشی نرده فرفورژه وجود دارد این است که فرفورژه‌ها، به کمک خاصیت شکل پذیری آهن طرح‌های بسیار متنوعی دارند. رنگ نرده فرفورژه با توجه به پیچیدگی طرح دشوارتر بوده و در صورت آسیب‌دیدن نیز تعمیر با هزینه بیشتری صورت می‌گیرد. این نوع نرده‌ها به دلیل شلوغی و پر جزئیات بودن، در فضاهایی با طراحی سنتی و کلاسیک، بسیار  زیباتر از فضاهای مدرن و ساده جلوه می دهند.

رنگ آمیزی نرده راه پله 1458487485415841

مراحل رنگ آمیزی نرده آهنی

آماده‌کردن نرده برای پاک‌کردن زنگ‌زدگی های روی آن : در صورت عدم پاکسازی زنگ زدگی های روی نرده ها ماده ضد زنگ یا پرایمر به طور کامل جذب فلز نخواهد شد، پس بهتر است زنگ زدگی های هر نقطه از نرده ها را پیدا کرده و پاکسازی نمایید، همچنین سعی کنید برای جلوگیری از برخورد اجزا و براده‌های آهن هنگام نقاشی نرده، از دستکش و عینک مناسب استفاده کنید. این کار با استفاده از یک برس سیمی و یا سنباده انجام می گیرد که در ابتدا با یک سنباده زبر تمامی زنگ زدگی ها زدوده شده و سپس با به کار بردن سنباده نرم یا یک پارچه بدون پرز آثار زبری ها از روی فلز برداشته می شود.

شستشوی نرده ها:  پس از اتمام مرحله سنباده زنی، نرده را با آب بشویید  تا هر گونه مواد روی آن زدوده شود.

پوشش سطوح با ضدزنگ( پرایمر): به کمک یک رولر یا قلم مو تمامی سطوح نرده را با ضدزنگ پوشش دهید. در این مرحله می‌توانید برای سرعت بخشیدن به عملیات از یک اسپری ضد زنگ نیز استفاده کنید، همچنین برای نتیجه بهتر در رنگ آمیزی نرده آهنی، میتوانید به مدت 24 ساعت صبر کنید تا ضدزنگ به طور کامل خشک شود، سپس این کار را دوباره تکرار کنید. این کار از زنگ زدن آهن زیر رنگ جلوگیری می نماید.

نرده‌ها را رنگ کنید: قبل از آغاز به رنگ آمیزی اطمینان حاصل نمایید که رنگی که تهیه کرده اید مخصوص رنگ آمیزی فلزات باشد، چرا که در بازار انواع متعددی رنگ برای انواع سطوح اعم از فلز، چوب و… وجود دارد. پس از اینکه مطمئن شدید ضد زنگ به طور کامل خشک شده است، رنگ آمیزی را آغاز نمایید. برای این کار یک قلم‌موی مناسب بردارید و رنگ‌زدن را شروع کنید. می توانید برای لای درزها و کناره‌های نرده از قلم‌موی باریک‌تری استفاده کنید. رنگ‌زدن را در یک جهت و از بالا به پایین انجام دهید تا اثر قلم‌مو روی نرده‌ها کمتر مشخص شود. پس از اتمام کار بگذارید رنگ خشک شود. سپس برای پوشش بهتر رنگ آمیزی نرده ها را مجددا تکرار کنید.

در صورتیکه بخواهید نرده های دورنگ داشته باشید بهتر است قبل از رنگ آمیزی قسمت هایی که می خواهید به رنگ دیگر درآیند را با چسب کاغذی بپوشانید و پس از اتمام کار آنها را باز کنید.

بعد از تمام شدن کار رنگ آمیزی نرده‌ها، اگر قصد رنگ کردن پله‌ها را داشتید بهتر است از بالاترین پله کار را شروع کنید و تا خشک نشدن کامل آن‌ها به هیچ عنوان روی پله‌ها قدم نزنید. در صورتی که نیاز بود از بخش های رنگ شده قبل از خشک شدن آنها عبور کنید حتما یک مقوا روی پله گذاشته و سپس عبور کنید، و از پا گذاشتن روی پله ها اجتناب نمایید.

 

رنگ آمیزی نرده راه پله 4578458418541845874

بهترین رنگ برای نرده راه پله فلزی

شما با انتخاب بهترین رنگ برای نرده راه پله خود می توانید  تاثیرشگرفی روی دکوراسیون ساختمانتان بگذارید. برای انتخاب مناسب‌ترین ترکیب رنگ نرده راه پله و زیباترین رنگ برای ساختمان خود حتما باید به سبک، دکوراسیون و لوازم منزل دقت کنید و رنگی متناسب با آن‌ها را انتخاب کنید. نکته مهم دیگری که حتما باید مورد توجه قرار گیرد اینست که  برای جلوگیری از لک ‌شدن و نشستن گرد وغبار روی نرده راه پله فلزی بهتر است رنگی انتخاب کنید که لکه‌ها را کمتر نشان بدهد. یا بسته به متراژ خانه یا کوتاه و بلند بودن سقف خانه با انتخاب رنگ مناسب می توانید در بهتر جلوه دادن خانه خود موثر باشید. به عنوان مثال برای فضاهای کوچک یا سقف‌های کوتاه بهتر است از رنگ سفید استفاده شود تا فضای شما روشن تر و بزرگ تره جلوه می‌کند. در مورد راه پله بیرون منزل نیز بهتر است رنگی را انتخاب کنید که امکان دید آن حتی در تاریکی هم وجود داشته باشد و تا حد امکان متضاد با رنگ دیواره‌ها و پله‌ها باشد. این ترکیب رنگ هم جلوه زیباتری به راه پله می دهد و هم به حفظ امنیت ساکنین خانه در زمان تاریکی کمک می کند. برای این کار مثلاً زمانی که پله‌های ساختمان به رنگ سفید هستند، می‌توانید برای رنگ آمیزی نرده آهنی از رنگ‌های قهوه‌ای و شکلاتی استفاده کنید و در مورد راه پله خاکستری استفاده از نرده‌های سفید جلوه بیشتری خواهد داشت. برای لوکس و شیک تر دیده شدن راه پله حتی می توانید از رنگ های طلایی استفاده نمایید.

عوامل موثر در قیمت نقاشی نرده راه پله فلزی

ممکن است در یک خانه انواع مدل های مختلف سازه های آهنی وجود داشته باشد در اینصورت  محاسبه قیمت رنگ نرده راه پله فلزی مانند قیمت بخشهای آهنی ساختمان متغییر خواهد بود و براساس نوع و دستگیر بودن یا ساده بودن نرده و همچنین رنگ انتخاب شده برای نقاشی نرده، توسط کارفرما قیمت گذاری می‌شود. مثلا قسمت های سخت و دستگیر  نرده ها گرانتر و قسمت هایساده و آسان آنها ارزانتر محاسبه می گردند. در برخی مواقع نیز با توجه به شرایط کار ممکن است قیمت‌گذاری به صورت توافقی انجام شود. مثلا قیمت رنگ آمیزی نرده‌  فرفورژه که دارای پیچ و خم های زیادی هستند بیشتر از قیمت نرده‌ های ساده است.

در پایان اینکه سعی کنید مراحل رنگ آمیزی نرده آهنی را به‌درستی انجام‌دهید. نرده را از همه‌ی زنگ‌زدگی‌ها، گرد‌ و‌ غبار و رنگ پاک‌کنید. قبل از شروع رنگ‌آمیزی، سطح نرده باید تا جای ممکن صاف و یکدست شود. از رنگ های خوب و با کیفیت و متناسب با سطح مورد رنگ آمیزی استفاده نمایید، با انجام‌دادن صحیح و اصولی این مراحل طول عمر رنگ و البته سازه آهنی شما نیز افزایش خواهد‌ یافت.تیم حفاظ ثامن آماده ارائه مشاوره در تمامی مراحل رنگ آمیزی به شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.