به این نوشته امتیاز بدهید post

نرده راه پله

اطلاع از ارتفاع استاندارد نرده راه‌پله نه تنها به مسائل ایمنی موجود در آیین‌نامه نرده راه پله محدود نمی‌شود. بلکه  آشنایی با آن تاثیر مستقیمی در دکوراسیون و افزایش زیبایی آن دارد. پس بهتر است علاوه بر توجه به نقش مهم راه پله ها در ایمنی اهالی ساختمان به استاندارد ارتفاع نرده راه پله نیز دقت داشته باشیم.

برای نصب و اجرای نرده راه‌پله باید به مقررات تنظیم‌شده دقت شود. تا بتواند ایمنی فضا را تأمین نماید. مهم‌ترین مسئله نیز دقت و توجه به ارتفاع نرده راه ‌پله می‌باشد. به همین دلیل باید باید در زمان ساخت و اجرای پله‌ها و نرده آن به ارتفاع مجاز نرده راه‌پله دقت شود .که مطابق با مقررات ملی ساختمان باشد.

از طرفی در سازه‌های جدید استفاده از ایده و طرح‌های نو در طراحی محیط و همین‌طور استفاده از نرده راه پله به‌عنوان یک عنصر تزئینی در فضای داخلی بسیار  کاربردی‌تر است. در صورتی که از ارتفاع استاندارد نرده راه پله و همپنین رنگ هایی که متناسب با دکوراسیون خانه شما نیز باشد نمای ویژه ای به خانه ی شما خواهد داد.

استاندارد ارتفاع نرده راه پله در ارتفاع انواع نرده های راه‌ پله فرفورژه، ارتفاع استاندارد نرده تراس، ارتفاع نرده حفاظتی و… بر اساس نکات خاصی تعیین شده که در آیین‌نامه نرده راه پله نیز موجود است. در ادامه به بررسی ارتفاع استاندارد نرده های راه پله می پردازیم.

 

نرده راه پله 7484894784186414

 

اهمیت آیین‌نامه نرده راه‌پله

روش های  اندازه گیری و همچنین تعیین دقیق ارتفاع راه پله طبق مقررات ملی ساختمان ها  و متناسب با مکان ها و شرایط خاص تنظیم شده است و در صورت عدم رعایت آن از سوی افراد ممکن است امنیت ساکنان یک ساختمان را به خطر بیاندازد، و البته باید خاطر نشان شد که عدم توجه به آن برخلاف قانون نیز است. این نکته را در نظر داشته باشید که نوع ساختمان و کاربردی آن می‌تواند روی میزان ارتفاع نرده راه‌پله های آن ساختمان نیز موثر باشد. پس در کل ارتفاع نرده های راه پله ها طبق شرایط یک ساختمان اندازه گیری می شود.

ارتفاع استاندارد نرده راه‌پله چقدر  باید باشد؟

در آیین نامه  تعیین شده برای نرده های راه پله استاندارد ارتفاع نرده راه‌­پله با توجه به نیاز و نوع کاربری ساختمان مشخص شده، و حتما باید به گونه‌ای باشد که هر فرد با هر شرایطی در هنگام  عبور از پله‌ها احساس امنیت کند.

ارتفاع پله بسته محل مورد استفاده و کاربران آن می توانند متغییر باشد، در مکان هایی که ارتفاع پله زیادتر باشد، طبیعتاً تعداد پله مورد نیاز برای عبور از طبقه‌ای به طبقه دیگر کمتر بوده و در نتیجه قفسه پله یا فضای لازم برای ایجاد پله کمتر خواهد بود.

ارتفاع نرده راه‌پله ساده طبق مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه نرده راه پله معمولا بین 75 تا 110 سانتی‌متر تعیین شده است. و گفته می شود فاصله بین نرده های عمودی راه پله ها و همچنین المان های به کار رفته در آن نیز باید بیشتر از 11 سانتیمتر باشد تا از عبور سر کودکان از میان آن ممانعت به عمل بیاورد.

نرده راه پله 7487487484848741

ارتفاع نرده راه پله فرفورژه

یکی از محبوب ترین انواع سازه ها در میان خریدارن نرده راه پله فرفورژه است.که در کنار برقراری امنیت زیبایی خاصی نیز به راه‌پله‌ها می‌بخشد.این نرده‌ها در کنار استحکام و مقاومت بالایی که دارند .قیمت به نسبت  پایین‌تری نسبت به سایر انواع نرده‌ها دارند.

اندازه‌­گیری ارتفاع نرده راه‌پله فرفورژه معمولا بعد از اجرای سنگ کف پله انجام می‌شود. پس از تعیین ارتفاع، نرده‌­ها ساخته و در محل نصب می‌شوند. بهترین و استانداردترین  ارتفاع نرده راه‌­پله فرفورژه نیز مانند ارتفاع سایر  نرده های راه‌پله ساده از 75 تا 110 سانتیمتر در نظر گرفته می شود. علاوه بر آن نیزاین نرده ها باید فاقد لبه‌های تیز و خطرناک باشد تا خدای نکرده مشکلی برای ساکنین آن ساختمان پیش نیاید. 

استاندارد ارتفاع نرده راه‌پله ها در مکان های مختلف

در برخی ساختمان‌های پرتردد اداری، راه آهن، بیمارستان‌ها و… توجه به ارتفاع اصولی نرده های راه پله اهمیت بیشتری دارد. علاوه بر آن خود نرده‌ها نیز باید از استحکام بیشتری برخوردار باشند. در چنین مکان‌های عمومی، استاندارد ارتفاع ‌پله داخلی حدود 15 تا 17 سانتی‌متر است.

در برخی از این مکان ها نرده حفاظتی شیشه‌ای نصب می گردد. که معمولا کوتاه‌تر از سایر جنس‌های نرده نرده و در حدود 70 سانتی‌متر در نظر گرفته می شود. در انبار و موتورخانه ارتفاع پله ها به حدود 20 الی 25 سانتی متر می رسد.در مکان‌های لوکس که نرده ها جزء الزامات راه پله ها در نظر گرفته می شوند. ارتفاع استاندارد پله ها معمولا زیر 15 سانتی‌متر و با توجه به نوع کاربرد آن تعیین می ‌شود.

راه‌ پله ها به دلیل ارتباط دهندگی بین طبقات دارای ارتفاعی می‌باشند. برای این که راه‌ پله دارای ایمنی و امنیت باشد. باید تدابیری اندیشید تا همه افراد با شرایط سنی مختلف با آسودگی خاطر بتوانند از راه‌پله استفاده نمایند. برای ایجاد ایمنی راه‌پله می‌توان از انواع نرده راه‌پله استفاده نمود. که با مواد مختلفی از جمله آهن، استیل، چوب تولید می گردند.

با وجود آیین‌نامه نرده راه‌پله و نکات آن، گاهی استحکام، جنس، و استاندارد ارتفاع نرده راه‌پله مد نظر نبوده و تنها موضوع حائز اهمیت زیبا و لوکس بودن نرده‌هاست. در این صورت، می‌توانید از نرده‌های شیشه‌ای یا چوبی که بیشتر جنبه تزئینی دارند استفاده کنید.

نکات مهمی که باید در ساخت نرده های راه پله به آن توجه نمود:

 

نرده راه پله 741897416841786471647178471865471

ارتفاع در نرده های فانتزی

نرده‌های فانتزی نوعی از نرده‌ها هستند. که در اشکال مختلف و متنوعی از جمله درخت یا برگ گیاهان ساخته می شوند. در این نوع نرده ها بدون توجه به موادی که از آن ساخته می شوند. فقط جذابیت و فانتزی بودن آنه ملاک کی باشد. البته اگر نرده را برای محلی می‌خواهید که ایمنی آن هم مد نظر است. باید از استحکام نرده و متریال مصرفی اطمینان پیدا کنید.

هرچند که این نرده‌ها بیشتر جنبه‌ی تزیینی و دکوری دارند و ایمنی آن‌ها چندان مد نظر نمی‌باشد. ولی از ترکیب کردن متریال چوب و شیشه نیز می‌توان طرح‌های فانتزی و ایمن زیبایی ایجاد کرد.

به طور خلاصه می توان گفت راه ‌پله بخش مهم هر ساختمان به‌حساب می‌آید. که در ساخت و تائید نهایی ساختمان به‌عنوان برگه پایان کار، رعایت ضوابط راه ‌پله بسیار مهم می‌باشد.

معمولا در زمان ساخت هر ساختمانی، اندازه استاندارد راه پله ها نیز  بسته به نیاز و نوع کاربری ساختمان تعیین و به کار برده می‌‌شود. و باید به گونه‌ای باشد که هر فردی با هر سن و قد و شرایطی برای عبور از پله‌ها احساس امنیت کند. به یاد سپردن این نکات نیز ضروری است .که ارتفاع مجاز پله هیچ‌گاه نباید بیشتر از ۲۰ سانتی‎‌متر باشد.

حداقل مقداری که برای آن در نظر گرفته می‌شود ۱۲ سانتی‌متر است. ارتفاع نرده های داخلی شیشه‌ای نیز که معمولاً کوتاه‌تر از سایر جنس‌های نرده است. باید در حدود ۷۰ سانتی‌متر باشد.

در میان انواع نرده های راه پله ، نرده های راه پله فلزی از زیبایی و امنیت و ایتحکام بالاتری برخوردار هستند. در صورت تمایل به سفارش این نوع نرده  می توانید با شرکت حفاظ ثامن تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.