یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند در حفظ آرامش و آسایش اعضای یک محیط تاثیر چشمگیری داشته باشد برقراری امنیت آن محل می باشد. روش های متنوعی برای این امر وجود دارد و یکی از بهترین و به صرفه ترین آنها استفاده از حفاظ روی دیوار می باشد که به مثابه سربازانی نیزه به دست در بالای دیوارها کار مراقبت و محافظت از اعضای ساختمان را انجام می دهند. از میان انواع این سازه ها یکی از زیباترین و امن ترین آنها حفاظ دیوار نخل مرداب می باشد که در کنار زیبایی خارق العاده ای که به نمای ساختمان می بخشد، در حفظ ایمنی ساختمان نیز نقش بسیار مهمی بازی می کند.

 

حفاظ دیوار نخل مرداب 4874874874185741684158416547188

حفاظ گل مرداب یا نخل مرداب

‎ این نوع حفاظ با الهام از دل طبیعت ساخته شده و زیبایی منحصر به فردی به نرده حفاظ دیوار نخل مرداب بخشیده است تا نمای خانه شما خیره کننده و جالب جلوه دهد و در عین حال با میلگردهای در هم تنیده شده و گل های سربه فلک کشیده خود ایمنی ساختمان را نیز حفظ نماید. با وجود اینکه این سازه نسبت به حفاظ های شاخ گوزنی دارای پهنای نسبتا کمتری می باشد ولی با وجود گل های سربرافراشته متعددی که روی این نرده ها تعبیه شده است عبور سارقین از دیوار را ناممکن کرده به عبارتی دیگر می توان چنین گفت که نرده نخل مرداب با گل های خاص خود، هم ظرافت دارد و هم خشن است! ظریف است چون طرح منحصر به فردی دارد و خشن است چون در برابر سارقین شوخی بردار نیست. این نوع حفاظ ها، بیشتر برای ساختمان های کم طبقه و ویلایی مورد استفاده قرار می گیرند.

از نظر ساختاری این نوع سازه ها از شاخه های خم و قوس داری تشکیل شده اند که بر قسمت انتهای آنها گلی شبیه به گل مرداب وصل شده است. در این حفاظ شاخه ها از قسمت پایین به صورت قرینه به یکدیگر و به شاسی متصل هستند. گل های نخل مرداب این حفاظ ها از میلگردهای کوتاهی که در مرکز به یکدیگر وصل شده اند تشکیل شده اند. از نظر ساختار حفاظ های مدل نخل مرداب و لیلیوم بسیار به یکدیگر شبیه بود و تنها تفاوت آنها در مدل گل های آنهاست، به این صورت که در مدل لیلیوم گلبرگ ها جمع هستند ولی در مدل نخل مرداب گل ها به طور کامل باز هستند . طول تقریبی شاسی حفاظ مدل نخل مرداب یک متر است و معمولا در ارتفاع های 60، 80، 100 و 120 سانتی متری قابل اجرا می باشد البته در صنایع فلزی حفاظ ثامن مشتری در هر ابعادی که حفاظ خود را درخواست کند قطعا عملی و قابل اجرا خواهد بود. در هنگام نصب لازم است شاسی ها کاملا در کنار یکدیگر چیده شوند تا با حفظ تقارن آنها، ظاهر این حفاظ ها نیز مناسب باشد، این نوع از نرده حفاظ روی دیوار در عین این که عرض مناسبی دارد در عین حال بسیار زیبا و خلاقانه طراحی شده است. این حفاظ ها را به دلیل داشتن گل های متعدد در ساختار خود که امکان عبور و دسترسی به آن سوی دیوار را غیر ممکن می سازند جزء حفاظ های ایمن و معتبر می شناسند.

حفاظ مدل نخل مرداب و مراحل ساخت آن

برای ساخت حفاظ دیوار نخل مرداب در ابتدا میلگرد را با استفاده از دستگاههای خاص به صورت مورب برش می دهند تا نوک تیز و برنده شوند چون هر چه حفاظ برنده تر باشد، ایمن تر است و کارایی بیشتری دارد. پس از آن میلگرد ها به شکل طرح مورد نظر قوس دار می شوند و بعد از آماده سازی و اتصال گلبرگ ها، گل ها به انتهای میلگرد های پایه جوش داده می شوند. سپس خود شاخه هایی که گل ها روی آن سوار هستند در فواصل معین به شاسی جوش داده می شوند.

حفاظ دیوار نخل مرداب 478485418647748487485484848748

رنگ آمیزی و رنگ بندی حفاظ های نخل مرداب

در گروه صنعتی حفاظ ثامن همانند رنگ آمیزی سایر محصولاتشان برای رنگ آمیزی حفاظ دیوار نخل مرداب نیز از روش رنگ آمیزی الکتروستاتیک بهره می برند که روشی کاملا استاندارد و به روز بوده و دوام و ماندگاری بالایی نیز در برابر شرایط آب و هوایی متغیر دارند. در این روش پس از انتخاب رنگ دلخواه توسط مشتری حفاظ ها در معرض رنگ پودری مورد نظر قرار می گیرند، سپس نرده ها وارد کوره شده و به مدت 15 الی 20 دقیقه در داخل کوره با دمای 200 درجه سانتی گراد قرار داده می شوند، بدین ترتیب با پختن نرده ها در کوره، رنگ کاملا روی حفاظ تثبیت می شود. بدین روش تضمین می شود که رنگ این سازه ها در برابر تابش شدید آفتاب یا مرطوب ترین شرایط آب و هوایی نیز بیشترین مقاومت را خواهد داشت. در مقایسه با رنگ های مایع که حتی در صورت استفاده از  یک لایه ضد زنگ ( که حتی برخی تولیدکنندگان برای صرفه جویی در زمان این روش رنگ آمیزی از اعمال آن روی سازه ها خودداری می کنند) پس از چند سال شروع به پوسته پوسته شدن می کنند، رنگ های کوره ای مقاومت بسیار بالاتری دارند. در این روش رنگ آمیزی به دلیل عدم استعمال رنگ با دست( قلمو) اثری از رد باقی مانده ی قلمو روی سطح نیست. و مدت زمان مورد نیاز برای رنگ آمیزی نیز نسبت به رنگ آمیزی مایع بسیار کمتر است.

باید گفته شود که این نوع حفاظ ها از نظر تولید در رنگ های متنوع هیچ گونه محدودیتی ندارند ولی عمده رنگ های محبوب برای این حفاظ ها عبارتند از رنگ سفید، مشکی، قهوه ای سوخته که به زیبایی این حفاظ ها می افزایند. نکته ای که در رابطه با حفاظ های نخل مرداب وجود دارد اینست که برخلاف حفاظ لیلیوم که گل های آن معمولا به رنگ طلایی رنگ آمیزی می شوند، در این سازه ها گل ها به رنگ خود شاخه ها هستند، و حفاظ در کل به صورت تک رنگ است که از برخی جهات یک مزیت به حساب می آید چرا که رنگ های طلایی گل های لیلیوم ممکن  است به مرور زمان کیفیت و زیبایی خود را از دست بدهند.

قیمت نرده حفاظ روی دیوار با طرح نخل مرداب

یکی از مهم ترین عناصری که در کارخانه های حفاظ ثامن بسیار حایز اهمیت است، استفاده از متریال و میلگردها و رنگ های الکترواستاتیک با کیفیت بالا می باشد، همچنین نوع جوشکاری در این صنایع فلزی نیز بر پایه جوش  co2 می باشد، که یکی از بهترین و مقاومترین نوع جوش هاست که به دلیل عدم جاگذاری هیچ نوع گل جوشی کیفیت رنگ آمیزی پس از جوشکاری نیز بسیار عالی خواهد بود. از این رو قیمت نهایی برای ساخت حفاظ دیوار نخل مرداب مطابق با تراکم حفاظ، ابعاد مورد نیاز، و شماره میلگرد مصرفی و تعداد گل های به کار رفته در نخل مرداب محاسبه می گردد. ولی نهایتا باید ذکر کرد که  قیمت حفاظ نرده مرداب مطابق با نرخ اتحادیه تعیین می شود.

 

حفاظ دیوار نخل مرداب 78748741541515841574574

 

چگونگی نصب این حفاظ ها و نکات آن:

برای نصب این سازه ها اگر از قبل محل های نصب نرده ها روی دیوار مشخص شده کار بسیار راحت خواهد بود چرا که در این شرایط صفحه ای فلزی روی دیوار کار گذاشته می شود که محل نصب حفاظ روی آن جاگذاری شده است. تنها کاری که نصاب حفاظ انجام می دهد جوش این سازه ها  به محل مورد نظر است.

همانطور که پیشتر نیز عنوان شد با توجه به این که ابعاد طولی حفاظ نخل مرداب روی دیوارنهایتا یک متر در نظر گرفته می شود، بنابراین این نرده ها باید طوری روی دیوار به صورت منظم و مرتب قرار داده شوند تا ریتم اصلی حفاظ رعایت گردد. گفتنی است که وزن حفاظ دیوار مدل نخل مرداب به ازای هر متر آن حدود 30 تا 35 کیلوگرم است و باید از دو قسمت کناره ها این حفاظ ها به همدیگر جوش زده شوند بنابراین توصیه می گردد جهت تحمل وزن این محصول روی دیوار به ازای هر متر آن 3 تا 4 پین روی دیوار تعبیه گردد، تا در صورت بروز هر نوع تکان یا لرزشی به هر دلیلی از جمله وزش شدید باد امکان صدمه به قرنیز دیوار به صفر برسد. گفتنی است که نصب این حفاظ نیاز به مهارت دارد بنابراین بهتر است از افراد کار آزموده و خبره ای که در کارخانه های صنایع فلزی و علی الخصوص حفاظ ثامن وجود دارند بخواهید تا این عمل را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.