نکات کلیدی برای نگهداری و تعمیرات انواع درب پارکینگ و انباری

درب پارکینگ 7489484879487485741857485741587458745874

انتخاب یک درب مناسب،ایده ال و زیبا از نظر ظاهری برای ورودی پارکینگ های ساختمان به ویژه آنهایی که درب پارکینگ بزرگی دارند، به نوعی یک سرمایه گذاری محسوب می شود. با انتخاب درب پارکینگ مناسب، صاحبان خانه می توانند ارزش ملک خود را افزایش داده و نظر مشتریان را به سمت ساختمان خود جلب نمایند. از طرفی دانستن روش های مراقبتی و اصول نگهداری از این درب ها نیز بسیار حایز اهمیت می باشد. یکی از نکات بسیار مهمی که در ماندگاری و طول عمر بسیاری از درب های پارکینگ و یا انباری تاثیر بسزائی می گذارد اینست که به صورت مرتب و مداوم اقدامات لازم برای سالم نگهداشتن و در صورت لزوم تعمیر به موقع آنها صورت بگیرد. پس توجه شما را به مقاله زیر جلب می نماییم چرا که قرار است روش های مراقبت و نگهداری از درب پارکینگ و انباری را برای شما توضیح دهیم.

همانطور که مستحضر هستید انواع ساختمان ها به ویژه مجتمع های مسکونی بزرگ و ساختمان های اداری، مجهز به پارکینگ و انباری هستند. در رابطه با درب های فلزی انباری باید به یکسری نکات از جمله زنگ زدگی یا پوسیدگی احتمالی آن توجه نمود بدین منظور یکسری راهکار هایی برای مراقبت از آنها وجود دارد تا بتوان جلوی هر گونه احتمال خراب شدن یا زنگ زدگی را گرفت. از جمله  این راهکارها چک کردن هر چند وقت یکبار درب های انباری و یا پارکینگ  است تا وجود کوچکترین آثار زنگ زدگی در هر یک از قسمت ها را در کوتاه ترین فرصت  شناسایی و آن را برطرف کنید. بدین منظور می توانید از  محلول های شوینده صنعتی که ماهیت اسیدی دارند و عوامل ساینده مکانیکی، برای رفع  آثار زنگ زدگی روی درب ها استفاده کنید وهمچنین استفاده یک لایه نازک از یک واکس، فرایند زنگ زدگی را متوقف می کند چرا که واکس و موم، ماهیت غیر قطبی و روغنی دارند بنابراین از نفوذ رطوبت به سطح درب فلزی جلوگیری می کنند. در مناطق مرطوب کشور که احتمال زنگ زدگی فلزات مخصوصا درب های فلزی که در انباری استفاده می شوند بسیار بیشتر از سایر نقاط است بنابراین در این مناطق بهتر است یک لایه محافظ از رنگ یا اسپری محافظت کننده از سطح فلزی، برای پوشش دهی درب ‌های ساختمان استفاده کنید. از دیگری عواملی که ممکن است فرایند زنگ زدگی درب را تشدید کند نشستن گرد و غبار و ذرات معلق هوا بر روی درب های فلزی است بنابراین به عنوان یکی دیگر از راهکارهای ساده ی محافظت از این درب ها پاک کردن مستمر گرد و غبار و آلاینده ها از سطح درب هاست. تمیز کردن سطح درب ها به واسطه یک پارچه خشک بدون پرز و اندکی محلول شوینده امکان پذیر است. در این حالت سعی کنید تمام قسمت های درب فلزی را تمیز کنید.

از دیگر روش های مراقبت و نگهداری از درب پارکینگ و انباری کنترل لولاهای درب است بی شک هر گونه اختلال در این قسمت از درب باعث ناهماهنگی در عملکرد آن می شود، از جمله می توان به سر و صدای زیاد آن در زمان باز و بسته شدن اشاره کرد. به همین دلیل توصیه می شود لولاها را نیز هر چند وقت یکبار روغن کاری نمایید.

نکته ی مهمی که در اینجا مطرح است اینست که در صورت خریداری درب های فلزی ساختمانی از مراکز معتبر که بهترین کیفیت را برای درب ها در نظر میگیرند،  قطعا فرایند زنگ زدگی بسیار کند انجام می‌گیرد و حتی ممکن است در طول یک یا سه سال نتوانید زنگ زدگی بر روی درب ها را تشخیص دهید. یکی از این مراکز معتبر، صنایع فلزی حفاظ ثامن می باشد که با به روزترین متدهای دنیا اقدام به ساخت محصولات فلزی از جمله درب های انباری و پارکینگ می نماید.

 

درب پارکینگ 7489484879487485741857485741587458745874

 

روش های مراقبت و نگهداری از انواع درب های پارکینگ

از آنجاییکه  بسیاری از درب های پارکینگ امروزی به صورت ریموت دار و اتوماتیک می باشند و با توجه به ساختار این درب ها و نحوه باز و بسته شدن آنها، و اینکه اغلب به عنوان سنگین‌ترین و بزرگ‌ترین تجهیزات ورود و خروج به حساب می آیند، تست کردن و عیب‌یابی مکرر و تعمیر و نگهداری آن ها بسیار مهم است.

نکاتی که در رابطه با عملکرد درب های پارکینگ باید به آن ها توجه نمود:

 • درب های پارکینگ باید به آرامی باز و بسته شوند.
 • در هنگام باز و بسته شدن نباید صدای زیادی تولید کنند، که اگر صدایی تولید شود خبر از درست کار نکردن آن می دهد.
 • در صورت مشاهده هر گونه اختلال در عملکرد هر یک از قسمت های درب های پارکینگ باید سریعا به یکی از روش های مراقبت و نگهداری از درب پارکینگ و انباری مراجعه نمایید. چرا که اگر درب های پارکینگ و انبار بخصوص آنهایی که به صورت ریموت دار و اتوماتیک کار می کنند دچار نقص شوند، قطعاً ساختمان در معرض نفوذ سارقین قرار خواهد گرفت.
 • در صورت خرابی درب های اتوماتیک پارکینگ هرگز نسبت به تعمیرات درب به صورت انفرادی اقدام نکنید و از کارشناسان و متخصصان با تجربه برای این امر بهره ببرید، در غیر اینصورت هزینه اضافی به خود تحمیل خواهید نمود.
 • تمیز کردن غلتک ها و بررسی مسیر حرکت ( از نظر وجود شیء مانع در مسیر) آنها قسمت های متحرک یکی از نکات مراقبتی مهمی است که در باز و بسته شدن صحیح درب های پارکینک اهمیت دارد.
 • در صورت مشاهده هر نوع سختی در باز و بسته شدن درب های اتوماتیک یا درب های مکانیکی حتماً قسمت اتصالات پیچ و مهره ها را بررسی کنید.
 • بخش های چرخشی درب های اتوماتیک را با استفاده از گریس یا روغن صنعتی، روغن کاری کنید تا حرکت آرام و روان تری داشته باشند، برای این کار نیز از قلمو یا یک ابزار نرم استفاده کنید.
 • از ابزارها و آچارهای مناسب برای باز و بسته کردن قسمت های مختلف درب استفاده کنید.

و در آخر اینکه تعمیرات  انواع مختلف درب های پارکینگ از جمله ریلی، تاشو، کرکره ای با یکدیگر تفاوت دارد که با توجه به نوع درب روش های مختلفی را بکار می بریم.

لازم به ذکر است که بیشتر خرابی های درب های کرکره‌ای و یا درب اتوماتیک پارکینگ می‌تواند به دلیل تغییر آب و هوا و سرد شدن و خشکی هوا در فصل زمستان باشد، و در این فصل درب ها نیاز به محافظت و نگهداری بیشتری  نسبت به سایر فصول دارند. در اینجا با یک مراجعه کوتاه به روش های مراقبت و نگهداری از درب پارکینگ و انباری می توانید از خرابی های درب های خود پیشگیری نمایید.

 

درب پارکینگ 4897474854514744747485741541

 

به محض مشاهده خرابی درب اتوماتیک خود باید چندین نکته را کنترل کنید:

 • بررسی ریموت کنترل: در صورت خاموشی چراغ این دستگاه یا ریموت معیوب شده یا این که به مرور زمان طی استفاده، باطری آن تمام شده و نیاز به تعویض دارد.
 • بررسی دستگاه مرکزی و فیوز
 • کنترل عملکرد جک بازویی درب اتوماتیک پارکینگ : اگر جک‌های بازویی معیوب باشند، درب اتوماتیک پارکینگ نه باز می‌شود نه بسته می‌شود.
 • بررسی صحت عملکرد چشمی یا فتوسل درب : اگر ایراد از چشمی‌ها باشد باید از هم‌تراز بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید، اگر چشمی تمیز نباشد باعث اختلال در رسیدن اشعه مادون‌قرمز به گیرنده می شود و یا در اثر تابش مستقیم آفتاب در تابستان،  اشعه خورشید در عملکرد چشمی‌ها خلل ایجاد کند.
 و اما روش های مراقبت و نگهداری از درب پارکینگ و انباری در فصل زمستان چیست؟
 • روغن‌کاری درب اتوماتیک پارکینگ: تمامی قسمت‌های متحرک از قبیل ریل، غلتک، جک و فنرها باید به صورت دوره ای روغن‌کاری شوند تا تیغه‌ها و فنر و قسمت‌های متحرک، راحت‌تر بالا و پایین بروند .
 • تراز کردن درب اتوماتیک پارکینگ : هم‌تراز نبودن درب به این معنی است که تمام اطراف درب و تیغه‌ها به‌صورت منظم بالا و پایین نمی‌رود و با توجه به وزن بالای تیغه‌ها و درب، اگر این بالانس به صورت یکسان نباشد باعث افزایش فشار بسیار زیادی به موتور و قطعات دیگر درب می‌شود که به راحتی می‌تواند برای درب های کرکره ای و درب اتوماتیک خسارات زیادی را به همراه داشته باشد.
 • پوشش موتور درب اتوماتیک پارکینگ با پشم شیشه: ازآنجایی‌که یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی درب‌های اتوماتیک و کرکره‌ای در فصل زمستان برودت و خشکی هواست، پوشش قطعات اصلی و موتور درب اتوماتیک با پشم شیشه می‌تواند در جلوگیری از یخ‌زدگی موتور این درب تأثیرگذار باشد.
 • با توجه به اینکه این درب ها به‌طور متوسط سالانه بیشتر از ۱۰۰۰ بار باز و بسته می‌شود و این یعنی مقدار زیادی حرکت و لرزش که احتمال دارد موجب شود پیچ و مهره سخت‌افزارهای درب اتوماتیک شل شوند، بنابراین لازم است گاهی تمام پیچ و مهره‌ها را بررسی و سفت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *